Ürün Sepetinize Eklendi !
Mutluluğun Lavanta Hali
Mutluluğun Lavanta Hali
Hakkımızda

Dinar’da Lavanta Üretme - Yetiştirme Yolculuğumuz

Son yıllarda ivme kazanan tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi ve ekonomimize kazandırılması için ilgili devlet kurumlarımızın teşvikleri ve destekleri üzerine; Dinar Kaymakamlığımızın himayesinde bu işi başlatmak, geliştirmek ve yürütmek üzere Dinar Sürdürülebilir Gelişim Derneği (SÜRGEL) kurulmuştur. Sürdürülebilir Gelişim Derneği tarafından İçişleri Bakanlığımıza projeler de sunulmuştur.

Dernek olarak öncelikle tıbbi ve aromatik bitkilerden uçucu yağ sektöründe kullanılması yanısıra özellikle Temmuz ayında çiçek zamanında görsel güzelliğiyle turizmde de değerlendirilen Lavanta Bitkisi üzerinde inceleme ve proje çalışmalarına başlanmıştır.
Meteorolojik veriler, iklim, toprak testleri ve diğer faktörler göz önüne alındığında  ilçemiz ikliminin toprak yapısının lavanta bitkisi yetiştirmeye uygun olduğu sonucuna varılmıştır.

Araştırmalarımız sonucunda üstün verimli, yağ kalitesi yüksek ve ekonomik getirisi en fazla olan  lavanta bitkisinin Fransa’da markalaşan ve son yıllarda Bulgaristan’da da yetiştirilen Lavandula Angusto Folia - Hemus olduğu tespit edilmiştir. Bu değerli  türden belki de ilk kez ülkemizde üretilmek üzere yani Lavandula Angusto Folia - Hemus cinsinden 230.000 kök yüksek kaliteli lavanta fidesi, 2015 yılı Ekim ayında Bulgaristan’dan Kaymakamlığımızca temin edilmiştir.

Temin edilen fideler için yetiştirme sahası olarak Afyon – Denizli - Antalya karayolu kavşağındaki Dombay Köyü mevkii üzerinde mülkiyeti hazineye ait 240 dekarlık bir alan bu amaçla kullanılmak üzere Dinar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne tahsis edilmiş ve 12.10.2015 tarihinde Lavanta Demonstrasyon Projesi protokolü yapılarak iş birliği sağlanmıştır.

Orman işçilerimizin de katkıları ile yaklaşık 180 dekar alana Lavanta fidelerinin dikimi yapılmıştır. Lavanta Demonstrasyon Proje alanımıza; ilk kez tarıma açıldığı ve herhangi bir kimyasal bulunmadığı ve kullanılmadığı  için 2016 yılında Organik Üretim Sertifikası verilmiştir.
2016 yılı Haziran ayında bitkiler çiçek açmaya başlamış, distilasyon yöntemiyle yağ elde edilmek üzere küçük bir yağhane oluşturulmuştur. Elde edilen yağın test sonuçlarında yağın ana bileşenlerinden Linalol %27,33, Camphor % 0,32, Linalyl Acetate % 29,40 olduğu, ülkemizde elde edilmiş en üst kalitede Lavanta yağı olduğu tespit edilmiştir.

Bu süreçte işin içine halkı da katmak ve halkada üretimi benimsetmek üzere Halk Eğitim yoluyla Lavanta yetiştiriciliği kursları düzenlenmiş, lavanta yağımızın yüksek kalitede olması ve lavanta fidelerimizin Ülkemiz genelinde çok bulunmaması sebebiyle, lavantalardan çelikleme ile fide üretimi yapılması amacıyla tünel sistemi seralar kurulmuştur. 
Dinar çevresinden Lavanta üretmek bahçe oluşturmak isteyen çiftçilerimize ve köylülerimize daha düşük fiyatlarla lavanta fideleri dağıtılmış, rehberlik yapılmıştır.

Her yıl fide üretilip satışı yapılarak yapılan çalışmaların kendi kendini finansmanı sağlanmıştır. Ülkemiz geneline (İstanbul, Ankara, Bursa, Hatay, Bingöl, Şırnak, Çanakkale, Manisa, Isparta, Antalya, Burdur) fide satışı yapılmış, vatandaşların yoğun fide taleplerinin tamamı bazı zamanlarda karşılanamamıştır. Ülkemiz bu değerli türün fidesinin temini konusunda yurtdışına bağımlılıktan kurtarılarak değerli bir kazanım sağlanmıştır.

Diğer bir yönüyle lavanta yetiştiriciliği ve fide üretimi yoluyla ilçemizde her yıl en az 30 civarında işçiye ve özellikle fide üretimi kapsamında ilçemizde tarla işlerinin daha başlamadığı zamanlarda dar gelirli kadınlarımıza iş imkanı sağlanmıştır.
2016 - 2018 yılları arasında yaklaşık 255.000 fide üretimi ve satışından 262.387,50 TL., 21,25 Kg. Lavanta yağı satışı karşılığında 5.800,00 TL. ve distilasyon ünitesinden başka üreticilere yağ çıkarma karşılığında 1.380,00 TL. olmak üzere toplamda 269.567,50 TL. gelir elde edilmiştir. 

Her yıl artan fide talebine istinaden 2019 yılı içerisinde yaklaşık 150.000 adet fide üretimi yapılmış ve 200.000 TL. bedel ile sonbaharda dikim sezonunda alınan taleplere istinaden satışı yapılması beklenilmektedir. Her yıl temmuz ayında lavanta hasatının sürdüğü bahçelerimizden lavanta çiçekleri toplanarak kaliteli 80 litre kadar Aromatik yağ elde edilmektedir. 
Üretilen yağdan daha büyük katma değer yaratmak için Dinar halkının el emeği ile üretildiği anlamına gelen DİNARELLİ markası oluşturulmuştur. Dinara özgü bu marka adı altındaki tüm ürünlerimiz Türk Patent Enstitüsünce tescillenmiştir. 
Dernek aracılığıyla üretilen ve tümü doğal lavanta yağı içeren kişisel bakım ve hediyelik ürünlerimiz (kolonya, krem, oda kokusu, sabun, sıvı sabun, şampuan, duş jeli, tonik, temizleme köpüğü) yaklaşık 18 çeşit ürün ile İstanbul, Ankara ve Antalya’da yapılan fuarlarda İlçemizin tanıtımı yapılmıştır.

Vizyonumuz

Hedefimiz ilçemizin tanıtımı,işsizliğin azaltılması,toplumdaki özellikle kadın işçilerimizin,çiftçilerimizin desteklenmesi yöresel ürünlerimizin sergilenmesi ve satışı, lavanta fidelerimizin ülkemiz geneline yaygınlaşması ve iç pazarda özellikle kozmetik sektöründe yurtdışından ithal edilen ve ham madde olarak kullanılan kaliteli lavanta yağının ülkemizde üretilebilmesinin sağlanmasıdır.
Lavanta bahçelerimizin önündeki 340 m² Yöresel Ürün Satış Mağazamızda Lavanta ürünlerimiz ile Lavanta fidesi satışlarımız yapılmaktadır. Lavanta Ürünleri Satış Merkezimizde ziyaretçilerin kabulü, ağırlanması, ürünlerin satışı sağlanacaktır.
Aynı yerde bulunan Lavanta Yağhanesinde üretim süreçlerinin gelen misafir, turist ve yolcular tarafından ziyareti ve görülmesi sağlancaktır.
Oluşturulan tesisin Lavanta Cafe bölümünde ziyaretçilerimiz dinlenip çay, kahve, kekik ve lavanta çaylarını yudumlayabileceklerdir.
Lavanta tarlamızada arka fonda rüzgar güllerine doğru fotoğraflarını çekebileceklerdir.
En kısa zamanda yöremizde canlanan Lavanta turlarıyla ilgili destinasyon içinde Dinarelli ailesi olarak yer almak için sabırsızlanıyoruz.

 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et