Ürün Sepetinize Eklendi !
Mutluluğun Lavanta Hali
Mutluluğun Lavanta Hali
Hakkımızda

Dinar’da
Lavanta Üretme - Yetiştirme
Yolculuğumuz
Son yıllarda ivme kazanan tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi ve ekonomimize kazandırılması için ilgili devlet kurumlarımızın teşvikleri ve destekleri üzerine; Dinar Kaymakamlığımızın himayesinde bu işi başlatmak, geliştirmek ve yürütmek üzere Dinar Sürdürülebilir Gelişim Derneği (SÜRGEL) kurulmuştur. Sürdürülebilir Gelişim Derneği tarafından İçişleri Bakanlığımıza projeler de sunulmuştur.
Dernek olarak öncelikle tıbbi ve aromatik bitkilerden uçucu yağ sektöründe kullanılması yanısıra özellikle Temmuz ayında çiçek zamanında görsel güzelliğiyle turizmde de değerlendirilen Lavanta Bitkisi üzerinde inceleme ve proje çalışmalarına başlanmıştır.
Meteorolojik veriler, iklim, toprak testleri ve diğer faktörler göz önüne alındığında  ilçemiz ikliminin toprak yapısının lavanta bitkisi yetiştirmeye uygun olduğu sonucuna varılmıştır. 
Araştırmalarımız sonucunda üstün verimli, yağ kalitesi yüksek ve ekonomik getirisi en fazla olan  lavanta bitkisinin Fransa’da markalaşan ve son yıllarda Bulgaristan’da da yetiştirilen Lavandula Angusto Folia - Hemus olduğu tespit edilmiştir. Bu değerli  türden belki de ilk kez ülkemizde üretilmek üzere yani Lavandula Angusto Folia - Hemus cinsinden 230.000 kök yüksek kaliteli lavanta fidesi, 2015 yılı Ekim ayında Bulgaristan’dan Kaymakamlığımızca temin edilmiştir.
Temin edilen fideler için yetiştirme sahası olarak Afyon – Denizli - Antalya karayolu kavşağındaki Dombay Köyü mevkii üzerinde mülkiyeti hazineye ait 240 dekarlık bir alan bu amaçla kullanılmak üzere Dinar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne tahsis edilmiş ve 12.10.2015 tarihinde Lavanta Demonstrasyon Projesi protokolü yapılarak iş birliği sağlanmıştır.
Orman işçilerimizin de katkıları ile yaklaşık 180 dekar alana Lavanta fidelerinin dikimi yapılmıştır. Lavanta Demonstrasyon Proje alanımıza; ilk kez tarıma açıldığı ve herhangi bir kimyasal bulunmadığı ve kullanılmadığı  için 2016 yılında Organik Üretim Sertifikası verilmiştir.
2016 yılı Haziran ayında bitkiler çiçek açmaya başlamış, distilasyon yöntemiyle yağ elde edilmek üzere küçük bir yağhane oluşturulmuştur. Elde edilen yağın test sonuçlarında yağın ana bileşenlerinden Linalol %27,33, Camphor % 0,32, Linalyl Acetate % 29,40 olduğu, ülkemizde elde edilmiş en üst kalitede Lavanta yağı olduğu tespit edilmiştir.

Bu süreçte işin içine halkı da katmak ve halkada üretimi benimsetmek üzere Halk Eğitim yoluyla Lavanta yetiştiriciliği kursları düzenlenmiş, lavanta yağımızın yüksek kalitede olması ve lavanta fidelerimizin Ülkemiz genelinde çok bulunmaması sebebiyle, lavantalardan çelikleme ile fide üretimi yapılması amacıyla tünel sistemi seralar kurulmuştur. 


Dinar çevresinden Lavanta üretmek bahçe oluşturmak isteyen çiftçilerimize ve köylülerimize daha düşük fiyatlarla lavanta fideleri dağıtılmış, rehberlik yapılmıştır.

Her yıl fide üretilip satışı yapılarak yapılan çalışmaların kendi kendini finansmanı sağlanmıştır. Ülkemiz geneline (İstanbul, Ankara, Bursa, Hatay, Bingöl, Şırnak, Çanakkale, Manisa, Isparta, Antalya, Burdur) fide satışı yapılmış, vatandaşların yoğun fide taleplerinin tamamı bazı zamanlarda karşılanamamıştır. Ülkemiz bu değerli türün fidesinin temini konusunda yurtdışına bağımlılıktan kurtarılarak değerli bir kazanım sağlanmıştır.

 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et